Samochodné krmné vozy Strautmann v Bělorusku
Jak německá technologie krmí dobytek v podniku Fedorsky
Podnik Fedorsky se nachází v okresu Stolin. Je to jedna z největších farem v Bělorusku. Podle výsledků z roku 2019 se farma nachází na celkovém 7. místě v národním žebříčku zemědělských podniků. Hlavním produktem tohoto podniku je maso z 7 868 býků a mléko z 2 590 dojnic. Jedna dojnice za rok 2018 vyprodukovala průměrně 6 929 kilo mléka, v roce 2019 už to bylo 7 503 kila. V tomto roce chce podnik dosáhnout průměru na dojnici 8 000 kilo mléka. V tomto článku zjistíme, jak je možné takového růstu dosáhnout v praxi.
Na farmě byl od roku 1985 pro potřeby krmení skotu vybudovaný pásový dopravník, který v té době sice byl pokročilou technologií, ale v dnešní době technologie pokročila. Tato zastaralá technologie se jevila velmi neefektivní, především kvůli vysoké spotřebě energie.
Moderní podniky musí neustále myslet na snižování nákladů. Nižší náklady umožňují vyšší konkurenceschopnost. Výkrm býků na farmě Fedorsky trvá průměrně 18 měsíců, a jeden býk generuje zisk přibližně 100 rublů (1,28 EUR) za měsíc. Jediným způsobem, kterým podnik může ušetřit je snižování nákladů na krmení.
Podniku zabral proces modernizace celkem 5 let, ve kterých investovali 2 miliony rublů (25 530 EUR). Pásové dopravníky byly rozmontovány, podlaha nově vybetonována a chodby i vrata byly rozšířeny. Kvůli těmto úpravám museli snížit stavy dobytku o 540 kusů. Před modernizací zajišťovaly proudění vzduchu stropní větráky, které spotřebovaly 30 000 kW za rok. Nyní je v halách přirozená ventilace.
Pásové dopravníky byly nahrazeny samochodnými krmnými vozy značky Strautmann. U pásových dopravníků bylo dohromady zapotřebí až 6 lidí pro jejich obsluhu. Samochodný krmný vůz potřebuje pouze řidiče. Kombinují přípravu a distribuci krmné dávky do jedné operace. Domácí experti nevěřili, že 2 samochodné krmné vozy dokážou uspokojit potřebu všech kusů dobytku, který se na farmě nachází. Ale první pracovní dny hned ukázaly, že stroje z Německa nejenom že dokážou zvládnout nakrmit požadované množství dojnic a býků, ale také zajistit přepravu krmiva, které je v silech vzdálených 2 kilometry od farmy.
Až do teď se stroje značky Strautmann v Bělorusku téměř nenacházely. Jediným místem, kde je možné je v Bělorusku vidět, je právě podnik Fedorsky – konkrétně se zde nachází 4 samochodné krmné vozy Strautmann. 2 vozy krmí dojnice a 2 vozy uspokojují potřeby býků.
Na konci dubna roku 2018 byl pořízen první stroj – Strautmann Verti Mix 2002 SF Double. Po 6 měsících si podnik pořídil druhý stroj Strautmann, tentokrát o objemu 14 m3. Minulý rok si pořídili Verti Mix 1702 SF Double a na začátku roku 2020 byl pořízen čtvrtý stroj, Strautmann Verti Mix 1402 SF Double. Všechny 4 modely jsou mezi nejprodávanějšími modely značky Strautmann. 2 stroje, které mají vyšší kapacitu zajišťují krmivo pro dojnice, zatímco stroje s kapacitou 14 m3 se starají o krmení býků.
„Byli jsme si naprosto jistí, že potřebujeme samochodné krmné vozy“, říká zástupce ředitele Grigori Kurgan.
Samochodné krmné vozy mají minimálně 2 výhody:
1. Naprosto přesně dávkují jednotlivé komponenty krmné směsi, což je pro dosažení cíle 8 000 kg mléka na dojnici za rok naprosto stěžejní.
2. Při vybírání sila fréza nepoškodí jeho strukturu, takže se do něj nedostane kyslík, což zajišťuje zachování kvalitního krmiva.
Šířka frézy je přesně 2 metry. Fréza má 60 nožů, které jsou rozprostřeny po celé šířce a jejich životnost se pohybuje kolem 8 měsíců. Jsou připevněny 2 šrouby a jednotlivé nože je možné vyměnit během dvou minut. Za frézou se poté nachází hydraulicky ovládaný gumový dopravník, který zajišťuje dopravení krmiva do zásobníku.
„Ve výživě zvířat je struktura krmiva velmi důležitá“, vysvětluje Grigori Kurgan. „Za posledních 10 let jsme vyzkoušeli krmné vozy z několika firem. Fréza u většiny vozů řezala krmivo na příliš malé částice, což je pro nás nežádoucí. Dá se říct, že z krmiva byla pouze taková kaše. Tento problém vyřešili až stroje Strautmann Verti Mix, především díky speciálnímu designu a pozici nožů frézy, které krmivo přesunou přímo na dopravník, bez jakéhokoli dalšího řezání“.
Šneky Vario2 od společnosti Strautmann jsou jejich patentovanou technologií. Stupňovité provedení šneků zajišťuje dokonalé promíchání a homogenitu krmné směsi. Na šnecích jsou instalovány magnety, které zachycují malé kovové předměty. „Magnety jsou sice příplatková výbava, ale vhledem ke stavu polí v Bělorusku nám přišlo více než rozumné si za tuto možnost připlatit“.
Vozy Strautmann benefitují z všem známé německé preciznosti. Všechny stroje jsou vybaveny vážící technologií. „Díky této technologii jsme si jistí, že řidič nenaloží špatnou dávku materiálu, stejně jako že ve stáji vyloží přesně požadované množství krmné směsi. Tato přesnost nám ročně ušetří až 150 dávek krmiva“.
Při výběru modelu musel podnik brát ohled i na rozměry stájí. Největší model Strautmann Verti Mix 2002 SF je schopný na jednu dávku nakrmit 220 zvířat. Na farmě jeden stroj obsluhuje 1 100 zvířat, což znamená 5 krmných dávek ráno a stejné množství i večer.
Kabina představuje typicky německý smysl pro pořádek, ale bez jakékoli ztráty na komfortu. Vzduchem odpružená sedačka, klimatizace, rádio s CD přehrávačem. Nejdůležitější funkce jsou ovládány pomocí joysticku. Jeden plynový a jeden brzdový pedál. Ovládání obou náprav – to zaručuje velmi dobrou ovladatelnost. Kabina je úzká a vzduchový filtr ji chrání před prachem. V motoru je také ventilátor, který motor ochlazuje, ale zároveň se každých 30 minut začne točit reverzně, a tím motor vyčistí od prachu a dalších malých částic.
„Nejtěžší je si zvyknout na rozměry stroje“, vysvětluje řidič Nikolai Lagutin. „Stroj má 9 metrů na délku a máme úzký vjezd do stájí. Do stájí tedy musíme vjíždět velmi opatrně. A zvláštní pozornost musíme věnovat pravé straně, kde je kvůli fréze o něco horší viditelnost. Ale po dvou letech používání na stroji není ani škrábanec, takže se nám to daří celkem úspěšně“.
Během dvou let používání se na strojích prováděly pouze standartní opravy.
Krmné vozy Strautmann jsou vybaveny bezpečnostními zařízeními. Pokud nastane kritický problém, bezpečnostní systém zareaguje a stroji znemožní další pohyb. Samozřejmě je možné další pohyb umožnit manuálně, ale doporučuje se počkat na servisní podporu na místě poruchy. „Jednou nastala porucha, jejíž oprava by stála přibližně 1 000 rublů, ale protože jsme se rozhodli manuálně stroj zprovoznit a dopravit ho do servisu, náklady se vyšplhaly na 5 000 rublů“. Pokud se něco stane, řidiči v kabině zasvítí světlo. Pokud je světlo žluté, znamená to, že se s vozem může dál jezdit, ale v krátké době by měl být dopraven k opravě. Pokud je světlo červené, znamená to kritickou poruchu a vůz musí být zastaven ihned.
Samochodné vozy Strautmann také skvěle zvládají cestování na delší vzdálenosti. V podniku Fedorsky v průměru jeden krmný vůz najede denně 30 kilometrů. Transportní rychlost je 40 km/h. Řidič si ale může nastavit omezovač, například na 15 nebo 20 km/h, a stroj si automaticky rychlost upraví.
Samochodné stroje jsou vybaveny 6válcovým motorem John Deere o výkonu 170 koní. Průměrná spotřeba paliva je potom 12 litrů za hodinu provozu.
Krmné vozy jsou vybaveny kamerovým systémem. Jedna kamera je nasměrována do zásobníku, aby mohl řidič vizuálně kontrolovat kvalitu krmiva a druhá kamera je instalována dozadu jako parkovací.
Kvalitní produkce mléka a nárust hmotnosti je pro každý podnik s živočišnou výrobou nejdůležitější. Nejlepších výsledků lze dosáhnout pouze pokud je k dispozici kvalitní krmná směs. A právě krmné vozy Strautmann dokážou zajistit velmi vysokou kvalitu krmné směsi.
Naši nabídku značky Strautmann naleznete zde.
Zdroj: Strautmann
Další zajímavé články: